
Prewentorium


Wielki, niemal stuletni budynek zbudowany na zboczu Gór Ołowianych, w dużej odległości od regularnej zabudowy Janowic Wielkich. Pełnił rozmaite funkcje i mimo, iż od 20 lat jest tutaj szpital rehabilitacyjny, miejscowi mówią o nim: Prewentorium.
Budynek powstawał w latach 1928-1931 wg projektu Ludwiga Burgemeistera, znanego i cenionego pruskiego architekta, który był przedstawicielem ruchu Heimatschutzbewegung, krzewiącego idee lokalnego patriotyzmu oraz dbałości o „małe ojczyzny” i ich kulturę. W budownictwie wytyczne tego ruchu zalecały odwoływanie się do dziejów architektury regionu, w jakim budynek miał powstać.
Przez pierwsze lata była tu siedziba Dziecięcego Domu Wypoczynkowego i Szkoły Gospodarstwa Domowego. Wyróżniające było wówczas nowoczesne wyposażenie, m.in. wyciąg kuchenny, winda osobowa, centralne ogrzewanie, aparat rentgenowski oraz laboratorium. Jednocześnie mogło korzystać 250 osób, w tym 180 dzieci, 25 opiekunów i urzędników, lekarza, przełożonej, 2 pracowników gospodarczych oraz 45 uczennic Szkoły Gospodarstwa Domowego.
Pod koniec II Wojny Światowej otwarto w budynku szpital wojskowy dla rannych Niemców.
Po zakończeniu działań wojennych i wejściu na teren Polaków założono w tym miejscu zakład opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci sierot repatriantów z ZSRR, a nieco później stał się Domem Pracy Kobiet i zamieszkały w nim repatriantki z dziećmi.
Od 1949 roku budynek przejęły Koleje Państwowe i założyły w nim Dom Małego Dziecka, ale bardzo szybko zmieniono go na Turnusowy Dom Dziecka, do którego dzieci przyjeżdżały na trwające 6 tygodni turnusy. W tym czasie otwarto też siedmioklasowa szkołę podstawową. Przez kolejne lata pełnił funkcję Domu Wczasów Dziecięcych, potem Domu Zdrowia Dziecka.
Od 1955 r przez kilkadziesiąt lat działało tutaj Prewentorium Kolejowe o charakterze profilaktyczno-leczniczym. Prewentorium było jedną z dwóch tego typu placówek kolejowych dla dzieci w Polsce. Drugie znajdowało się w Sułowie Milickim i przyjmowało pacjentów w wieku 4-6 lat.
Najbardziej znanym pacjentem janowickiego prewentorium był Jan Tomaszewski – późniejszy bramkarz i reprezentant Polski w piłce nożnej, który przebywał tu w 1962 r.
Kolejna reorganizacja to w 2000 r. zmiana charakteru działania obiektu z sanatoryjnej na szpitalną. Obecnie, po różnych zmianach, od 2017 r. budynek pełni rolę Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Janowicach Wielkich i zajmuje się rehabilitacja neurologiczną, ogólnoustrojową i kardiologiczną.
Opracowanie: Alicja Kozak
Budynek obecnego szpitala rehabilitacyjnego został zbudowany przez Niemców w połowie lat 30-tych z przeznaczeniem na tzw. Kinderheim dla chłopców – „ozdrowieńców”. Był prowadzony przez dziewczęta – praktykantki pod okiem instruktorek.
Po wojnie funkcjonował jako dom dla samotnych matek z dziećmi. Następnie został powołany Kolejowy Dom Zdrowia Dziecka, który funkcjonował do połowy lat pięćdziesiątych, pod koniec których powstało Prewentorium Kolejowe dla dzieci.
Dzieci były kierowane przez przychodnie z terenu całej Polski ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i wad postawy oraz ze środowisk zagrożonych gruźlicą.
Turnusy trwały początkowo od 1 do 3 miesięcy, później skrócono do 4 tygodni. Jednorazowo przebywało 220-240 dzieci w sześciu grupach szkolnych (klasy I-VI) oraz w trzech grupach na oddziale przedszkolnym. Personelu było zatrudnionych ok. 120 osób.
Zajęcia szkolne prowadzili nauczyciele oświatowi, natomiast przedmioty: plastyka, muzyka, zajęcia praktyczno-techniczne oraz w-f były realizowane na zajęciach pozalekcyjnych i nie podlegały klasyfikacji. Ocena ze sprawowania była ustalona przez wychowawców klasowych i grupowych.
Działał samorząd dziecięcy i kółka zainteresowań – teatralne, sportowe, modelarskie.
Priorytetem było leczenie, potem wychowanie i edukacja.
Opracowanie: Andrzej Dudziak

Ze zbiorów Łukasza Dudziaka

Ze zbiorów Łukasza Dudziaka

Ze zbiorów Łukasza Dudziaka

Ze zbiorów Pawła Nowaka

Ze zbiorów Pawła Nowaka

fot. Alicja Kozak
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, Rocznik Jeleniogórski , T L, Jelenia Góra 2018
https://www.facebook.com/janowicewielkie/photos/a.2538282536199952/2609472965747575
http://dolnoslaskosc.pl/ludwig-burgemeister-1863-1932-,1168.html
https://zabytkoweinstrumenty.wordpress.com/tag/ludwig-burgemeister/