Aleja Jarzęba

Posted on 13 listopada 2021Możliwość komentowania Aleja Jarzęba została wyłączona

Jedna z ostatnich brukowanych dróg w Janowicach Wielkich, symbol miejscowości. Choć to ulica, mająca swoją nazwę (Wojska Polskiego), miejscowi „od zawsze” nazywają ją aleją.

Aleja rozpoczyna się tuż przy dworcu kolejowym w Janowicach Wielkich, a po 450 metrach doprowadza nas do ul. 1 Maja. Po obu stronach drogi, na całej jej długości rosną  drzewa – Jarzęby Szwedzkie.

Gatunek ten naturalnie występuje tylko na terenach rozciągających się przy  Morzu Bałtyckim: południowych krańcach Szwecji, Danii, Finlandii, w krajach nadbałtyckich i północnej Polsce. Jest jednak często sadzony jako drzewo ozdobne, tak jak w przypadku janowickiej alei. 

To jedyne na terenie gminy skupisko drzew będących Pomnikiem Przyrody. Status ten posiada od 1991 r. Pierwotnie ochroną objęte było 106 drzew. Część z nich uległa jednak wywróceniu lub wycięciu ze względu na zły stan i  zagrożenie jakie stanowiły.

Obecnie objętych ochroną jest 79 okazów – 68 starych drzew oraz 11 młodych, nasadzonych w 2011 r., które samodzielnie nie mogły by znaleźć się w rejestrze. Szczególnym celem ochrony pomnika  jest „zachowanie wartości przyrodniczej, krajobrazowej, historycznej i kulturowej właściwej dla formy ochrony w postaci pomnika przyrody”.

W 2017 r. skorygowano nazwę pomnika przyrody na zgodną z poprawnością językową tj. Aleja Jarzęba Szwedzkiego (zamiast Aleja Jarząba Szwedzkiego).

Opracowanie: Alicja Kozak
Ze zbiorów Alicji Kozak