Świetlica, pensjonat, piwniczki

Posted on 12 listopada 2021Możliwość komentowania Świetlica, pensjonat, piwniczki została wyłączona

W tym jednym budynku mieścił się szynk, podawano na dole obiady, na górze znajdowała się sala taneczna ze sceną.

Budynek w centrum wsi, w którym znajduje się obecnie: sklep (na dole), biblioteka (na górze), świetlica wiejska  (na górze).

Przed wojną znajdowała się tutaj restauracja (w miejscu sklepu) z wystawianymi stolikami na zewnątrz, wówczas ulica nie była tak ruchliwa i nie było aut. Obok znajdują piwniczki, które były wykorzystywane przez właścicieli restauracji do przechowania żywności, ponieważ nie znano lodówek. Na górze ogromna sala ze sceną pełniła funkcję jednej z trzech sal tanecznych w Trzcińsku.

Po II-giej Wojnie Światowej funkcje były podobne, ale część pomieszczeń zmieniła swoje przeznaczenie. Restauracja zamieniła się w szynk, gdzie podawano obiady, sala pełniła nadal funkcje taneczne, natomiast część pomieszczeń na górze przeznaczono pierwotnie na mieszkanie (mieszkał tutaj gospodarz, który w miejscu obecnej kotłowni miał oborę oraz posiadał kilka hektarów ziemi do uprawy), później na bibliotekę.

Obecnie na dole znajduje się sklep oraz mieszkanie, na górze mieści się biblioteka i świetlica.

Piwniczki do przechowywania żywności zostały wysprzątane i odrestaurowane, pełnią obecnie funkcję turystyczną.

Opracowanie: Dorota Goetz na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Maję i Dominika Lisowskich z p. Justynem Świerczkiem.

Ze zbiorów Łukasza Dudziaka
Ze zbiorów Łukasza Dudziaka
fot. Dorota Goetz
fot. Dorota Goetz
fot. Dorota Goetz
Możliwość komentowania Świetlica, pensjonat, piwniczki została wyłączona