Pałac Komarno

Posted on 7 listopada 2021Możliwość komentowania Pałac Komarno została wyłączona

Pałac w Komarnie. W jego miejscu prawdopodobnie już w XIII w. stał zamek, nie zachowała się jednak żadna pisemna wzmianka o nim. 

Pierwszymi zapisanymi w dokumentach właścicielami Komarna byli przedstawiciele znanej rycerskiej rodziny von Zedlitz. To za ich rządów w XVI w. wzniesiono dwór obronny – czteroskrzydłową budowlę otoczoną fosą z niewielkim dziedzińcem i wieżą od strony południowej. By się do niego dostać trzeba było przejechać zwodzonym drewnianym mostem, zastąpionym później kamiennym.

Dzisiejszą formę budynek uzyskał w I poł. XIX w. Ówcześni właściciele –  rodzina von Lösch (po otrzymaniu tytułu szlacheckiego nazwisko rodowe zmienione zostało na Loesh),  dokonali przebudowy budynku. Budynki gospodarcze rozebrano i postawiono na nowo w pewnej odległości od pałacu. Zasypano fosę i rozebrano most. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat obiekt otrzymał nowy dach nad dziedzińcem wewnętrznym, rozebrano dawną wieżę obronną, którą zastąpiła przybudówka mieszcząca jadalnię. W rękach rodziny Loesch pałac pozostawał aż do zakończenia II Wojny Światowej.

Ostatnim właścicielem był Ernst Henryk von Loesch, który zmarł  w 1945 r. na dyfteryt w obozie dla uchodźców w Hoyerswerdzie. Natomiast ostatnim z rodu, urodzonym w Komarnie był jego syn, Achim vov Loesch, który przyszedł na świat w 1923 r.

Po wojnie  pałac i zabudowania przypałacowe zajmował PGR, istniała tu także szkoła i dom dziecka. Obiektem interesowało się również stowarzyszenie osób niepełnosprawnych, które chciało tu otworzyć ośrodek szkoleniowo-rehabilitacyjny.

Jedną z osób zainteresowanych kupnem pałacu była również nasza wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz. Dziś obiekt jest własnością prywatną.

Ciekawostki:
  • Achim von Loesch napisał w 2001 roku książkę o historii Komarna, której polski tytuł brzmi: „Kammerswaldau. Historia pewnej śląskiej wsi, jej zamku i jej dóbr rycerskich”.
  • W 2011 r. w jednym z pałacowych pomieszczeń odkryto XVI-wieczne polichromie.
  • Pałac otacza niewielki park, w którym rośnie mająca ponad 5 metrów obwodu lipa drobnolistna – jeden z pięciu pomników przyrody na obszarze gminy Janowice Wielkie.
Opracowanie: Alicja Kozak